Americký televízny kanál ABC minulý týždeň odvysielal reportáž z masových protestov amerických učiteľov – tentokrát zo štátov Arizona a Colorado.
Učitelia organizovali masové demonštrácie na znak protestu proti nedostatočným výplatám a kráteniu financovania škôl. Ako ABC komentuje, americkí učitelia dúfajú, že ich demonštrácie budú také úspešné, ako sa predtým už podarilo učiteľom v Oklahome a West Virginii. Tam sa demonštrujúcim učiteľom podarilo dosiahnuť splnenie ich požiadaviek voči štátu.
Ako komentuje reportér ABC Zachary Kiesch, protesty učiteľov sa šíria už po celých USA. Učitelia žiadajú nielen zvýšenie výplat a zvýšenie financovania škôl, oni chcú najmä to, aby si ich vážili. Toto všetko bolo v uliciach počuť veľmi silno.
Jedna demonštrantka prehlasuje: my, naši žiaci a naša budúcnosť si zaslúžime viac!
Minulý týždeň protestné akcie v Arizone paralyzovali celé školské obvody a pokračovali až do pondelka, 30.4. Americké orgány znížili financovanie školstva o viac ako 4,5 miliardy dolárov. V Colorade sa celé more ľudí v červenom dožaduje vydelenia ďalších prostriedkov. Zhromaždili sa pred budovou zákonodarcov štátu Colorado. V štáte dosahuje celkový deficit financovania školstva 822 miliónov dolárov.
Jedna učiteľka porozprávala korešpondentovi ABC Claytonovi Sandellovi o nevyhovujúcich podmienkach v škole na predmestí Denveru.
Učiteľka Riannon Venningová hovorí, že učí podľa tých istých učebníc ako v prvý deň jej nástupu do práce už dvadsať rokov. Hovorí tiež, že jej výplata je nedostatočná, a teda aby sa vysporiadala so vzrastajúcimi nákladmi na živobytie musela si nájsť ešte jednu prácu. Pracuje ako šofér vo firme Uber. Ďalej ukazuje, že v ich škole nie je bezpečné piť vodu z vodovodu, a preto museli na fontánkach pre pitie umiestniť výstražné znaky. Voda obsahuje olovo.
Čo je na tom zaujímavé pre nás? Nuž, hneď niekoľko bodov. USA má po svete okolo 1 000 vojenských základní, pretože musia udržiavať svet pod „kontrolou“ svojho národného záujmu. A to ešte nehovoriac o financovaní operácií na zmenu zriadení v krajinách národov, ktoré s nimi nielenže nemajú spoločné hranice, oni dokonca nie sú ani tom istom kontinente. Nečudo, že doma narastá nespokojnosť. Veď to všetko musia odoberať domácemu obyvateľstvu.
Ale máme tu aj iné paralely. Po riadenom rozbití Československa sme na Slovensku veľmi rýchlo reformovali (či deformovali) školstvo – na americký „vzor“. Dôsledky už vidíme okolo seba. Mladá generácia – a to už ani nie tá najmenšia – sa „poamerikanizovala“. Podľa akého vzoru? Podľa toho, s ktorým nie sú spokojní ani americkí učitelia. O kvalite vzdelania rozhoduje peňaženka rodičov a nie záujem štátu. Vítajme v demokracii – máme čo sme chceli.
Ak sa niektorí našinci divia, prečo naša mládež odchádza študovať do Čiech – odpoveď je veľmi jednoduchá. Majú kvalitnejšie školstvo, pretože ho – na rozdiel od nás – neformátovali na americký spôsob a princíp ostal v podstate ešte socialistický. A tak – vďaka našej strane a vláde – odchádzajú naši ľudia študovať do Čiech, kde neraz aj ostávajú. Ale koho to u nás zaujíma? Veď na Východ od Bratislavy aj tak „nič nie je“. Už sa stihol vytvoriť aj vtip: „Ako vzniklo Východné Slovensko? Predsa z ničoho nič!“
Môžeme nazvať konkrétne meno toho, kto sa o to „zaslúžil“? Samozrejme. Je to ten istý bývalý premiér, ktorý dovolil NATO bombardovať Juhosláviu, či nakoniec aj nás vtiahol do NATO.
On je už minulosť – dúfajme však, že aspoň zodpovie za porušenie zákonov tým, že dovolil bombardovanie Juhoslávie. Iné je však zaujímavé. Dnes má vzdelávanie v rukách strana, ktorá seba samú nazýva „národnou“. Zdalo by sa (naivne), že bude mať snahu vrátiť náš systém vzdelávania tam, kde bol kedysi. Ale čo vidíme? Zvyčajnú prax našich „národných“ elít – zo všetkého vyťažiť čo najviac a potom „po mne potopa“. Nezabudnime ani na ich „zásluhy“ keď nadíde čas ďalších volieb. Už ukázali čo vedia.
01.05.2018