DETSTVO RATIBORA

18. januára 2016 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), FILMY, HĽADANIE, VYŠLO INDE

V duchu našej tradície vám znova prinášame niekoľko kreslených filmov. Sú  to príbehy, ktoré sú síce určené hlavne deťom, ale obsahujú dostatok poučenia aj pre dospelých.

Prvá rozprávka DETSTVO RATIBORA bola vydaná ešte za socializmu a natočená na motívy knihy V. Ivanova Русь Изначальная. Naši čitatelia v nej nájdu veľa dôležitých momentov, hoci ako celok ide o rozprávku pre deti. Je to síce rozprávka, ale postavená na slovanských základoch, ktoré vychádzajú z minulosti.Už citát gréckeho mnícha Zachariáša Ritora z 5. st. n. l. na začiatku rozprávky hovorí veľa o tom, čo to bolo pokresťančovanie Slovanov. Táto vlna krutosti a bezohľadnosti voči pôvodnému obyvateľstvu ťažko zasiahla aj naše územie. Pre tých, ktorí by mali záujem si pozrieť aj film natočený podľa horeuvedenej knihy ho rovnako – pod pôvodným názvom – nájdu na youtube.

Ďalšia rozprávka je zo série Гора Самоцветов. Tento seriál bol vypracovaný už za našich čias a obsahuje animované rozprávky všetkých národov, ktoré kedysi tvorili Sovietsky Zväz. Vybrali sme bieloruskú rozprávku AKO PÁN KOŇOM BOL. Ide o poučný príbeh pre deti, v ktorom Domový premenil na koňa pána domu, lebo sa nepekne choval voči svojim pracovníkom. V rozprávke uvidíte aj „hrdinov“ našich krajov, ktorých tu máme vyše milióna.

Do tretice pripájame aj nám už známu škandinávsku kreslenú rozprávku o Vikingovi Bjornovi. Je to vtipné spracovanie myšlienky, že aj nevinné „zamotanie“ sa do čiernej mágie môže mať nepekný dopad na posmrtný život. Viking Bjorn v snahe zomrieť v boji so zbraňou v ruke – aby sa dostal ku svojim Predkom do Valhaly – sa pustil do boja s Trolom, ktorý ničil kresťanský kostol. Ako „odmenu“ ho mníšky kresťansky pochovali… Iba pripomeňme, že symbolika, ktorá je vo filme viditeľná je reálna.

A pridávame ešte jednu novú ruskú rozprávku IVAN CÁROVIČ A SIVÝ VLK. Našim čitateľom určite nebude problém zistiť, čo všetko je „poskrývané“ v jej obsahu. Len spomeňme, že sa točí okolo védického „Choď tam, nevedno kam, poznaj to, nevedno čo“.

Veríme, že všetci – aj s deťmi – strávite pred obrazovkou príjemné chvíle.

NAŠI PARTNERI: