Našim hlavným zameraním nie sú špecificky politické či vojenské články, aj keď niekedy čosi z tejto sféry prinesieme. Najčastejšie vtedy, ak iné zdroje sa akosi k tomu nemajú alebo sa zdá, že je potrebné dodať viac.
Politické či vojenské alebo ekonomické témy sú samozrejme neraz veľmi dôležité, ale mnohí nepostrehli pascu, ktorá sa za nimi často skrýva. Na politiku či ekonomiku nemáme priamy dosah, a teda zaoberanie sa takouto problematikou je často volené elitou úmyselne, aby obyvateľstvo – rozumej stádo – bolo zaujaté kruhmi na vode a nešlo do hĺbky problému. A tak im sú podhadzované témy, ktorých sa chytia ako ryby na návnadu a ešte si aj myslia, že objavujú niečo naozaj zmysluplné.
Všade tam, kde sa prejavuje „móda“ je hneď jasné, že to je proces cielene riadený zo zákulisia. Móda je vôbec cudzia informačná zbraň vo všetkých jej prejavoch – ale to už naši čitatelia ovládajú.
Veľmi často mnohým uniká, že všetky problémy sa musia riešiť na troch úrovniach: Javi, Navi aj Pravi. Nech im je „dopriata“ akákoľvek „superteória“, ak sa zaoberá iba materiálnou kultúrou súčasnosti, tak niečo veľmi veľké spravidla uniká v neviditeľnej, Navnej sfére.
V tomto článku sa trošku zamyslíme – teda chceli by sme, aby sa naši čitatelia zamysleli – nad ďalším prejavom toho, ako nás vlastne vedú na povrázku tam, kde chcú. Teraz sa síce pozrieme na materiálnu oblasť, ale najmä preto, lebo ide o potraviny, a tie dávame aj našim deťom. Ale poďme na to po poriadku.
Ukrajine sa minulý mesiac podaril „husársky kúsok“. Skupine francúzskych spoločností Saipol, ktorá je hlavným výrobcom majonéz Lesier dodali slnečnicový olej s „kvalitatívnym prídavkom“ v podobe motorového oleja.
Vznikol škandál, pretože podrobnejšia analýza ukázala, že do dodávky 40 000 ton ukrajinského slnečnicového oleja pridali 280 ton motorového oleja. Podľa údajov francúzskych médií, ide o olej na mazanie motorov. Zverejnil to časopis Le Canard enchaîné.
Ukrajinské média na celý svet hlásajú, že Ukrajina si udržiava postavenie najväčšieho dodávateľa slnečnicového oleja na svetové trhy. Hlavným dovozcom ukrajinského slnečnicového oleja sú krajiny Ďalekého a Stredného Východu, ale aj krajiny EÚ. Ukrajinské rastlinné oleje už nájdete v regáloch predajní aj na Slovensku.
A práve európske krajiny začali zvyšovať dovoz ukrajinských potravín. Prvú informáciu o motorovom oleji v majonéze zverejnila ešte 21. apríla francúzska spoločnosť Carrefour SA.
Vtedy firma oznámila, že z predaja stiahli okolo 200 jednotiek takejto produkcie. Ale už 26. apríla začali produkty, ktoré obsahujú ukrajinský rastlinný olej sťahovať z predaja.
Do problému vstúpila FASBPP, francúzska agentúra pre bezpečnosť potravinových produktov. A tak už 7. mája uspokojili obyvateľov Francúzska, že blokovanie potravín, ktoré obsahujú menej ako 10% kontaminovaného slnečnicového oleja bolo zastavené. Blokované ostali iba tie potraviny, kde je podiel nad 10%.
Teda ak potravina obsahuje menej ako 10% kontaminovaného oleja, tak sa môže predávať, lebo „nie je silne toxická“. Európska komisia – rozhodnutie ktorej bolo implementované – podala vysvetlenie, že tento nájdený ukrajinský olej nie je až taký nebezpečný. Človek o váhe 60 kg môže skonzumovať do 1,2 gramu denne bez rizika…
Inými slovami, motorový olej nepite – je silne toxický, ale lízať ho môžete.
Ak sa na našich pultoch čo nevidieť objavia „kvalitné“ francúzske potraviny (s obsahom motorového oleja), môžete ich smelo konzumovať. Veď kontaminácia je zdraviu prospešná.
V minulosti sme tu už mali nejeden prípad problematických dovozových potravín z Poľska, ku ktorému teraz pribudla Ukrajina. Kombinácia potravinových „zázrakov“ z Poľska a Ukrajiny je naozaj – vďaka EÚ – pôsobivá. Ak potraviny privezieme napr. z Francúzska, koho napadne, že by mohli obsahovať ukrajinský motorový olej? Aké ďalšie „výhody“ EÚ ešte prinesie?
Ale to nie je všetko, na čo si treba dávať pozor. Na pultoch našich predajní sa už hojne objavujú „kvalitné“ ukrajinské čokolády a cukríky od firmy „ROSHEN“:
Je to firma, ktorú vlastní „populárny“ ukrajinský prezident Porošenko. Ten istý Porošenko, ktorý pred prezidentskými voľbami sľúbil Ukrajincom, že ak ho zvolia, tak na svoje náklady postaví v Kyjeve nový futbalový štadión. Rovnako sľúbil, že keď sa stane prezidentom, tak sa vzdá podnikania, svoje firmy predá a bude sa venovať iba prezidentovaniu v prospech svojho národa…
Dnes má okrem čokolád ešte aj totálnu kontrolu nad nákupom a predajom vojenskej techniky – zbraní, munície, vybavenia, teda proste všetkého pre armádu – ktorá sa hojne používa na Donbase. Podľa údajov nemeckej spravodajskej služby konflikt, ktorý rozpútal už stál životy od 50 do 80 000 Ukrajincov. Málokto tak štedro na obrazovkách médií má toľko krvi na rukách. Je to však očividne dobrý kámoš nášho prezidenta – on má len „dobré“ partie… veď je aj také ľudové príslovie: vrana k vrane sadá.
A aj kámošov kámoš má dobrých kámošov:
Veď ak by to neboli kámoši, tak by ich určite už dávno zrušil. Je predsa prezident.
Viac takýchto a podobných fotografií nájdete na internete mnoho.
Takého dobrého kámoša má ten náš prezident, ale on ani nepozná slovenčinu, a teda ju nemôže dať ako jazyk na obaly svojich výrobkov. Nuž, podnikanie nepozná brata… iba peniaze.
V tejto súvislosti je naozaj zaujímavé stanovisko Maďarska, ktoré poslalo generálnemu tajomníkovi NATO Jensovi Stoltenbergovi oficiálny podnet na preskúmanie politiky aliancie NATO voči Ukrajine. Tento dokument bol odobrený na prvom slávnostnom zasadnutí novej maďarskej vlády s predsedom V. Orbánom.
Dokument má názov „Memorandum: Iniciatíva vytvorenia novej politiky NATO vo vzťahu k Ukrajine“. Objemný dokument bol z Budapešti zaslaný vedeniu Aliancie a všetkým krajinám-spojencom. Maďarská vláda v ňom zhrnula dôkazy, že „reformovanie Ukrajiny zlyhalo“. V dokumente sa okrem iného hovorí, že „Ukrajinská vláda oslabla do takej miery, že v súčasnosti už nie je schopná plniť svoje základné povinnosti, vrátane zabezpečenia funkčnosti práva a realizovať efektívne ekonomické, sociálne a politické riadenie“. Maďarský materiál zároveň tvrdí, že Ukrajina nedosiahla úspech, „nehľadiac na bezprecedentnú úroveň politickej podpory a finančnej pomoci“. Ďalej dokument hovorí, že Ukrajina „predstavuje nebezpečenstvo pre svojich susedov“.
Ale také „detaily“, ako napríklad otvorená propagácia alkoholu pre deti je pracovníkom nášho ministerstva školstva očividne vlastná – veď ju realizujú sami. Im nevadí dokonca ani to, že výrobok pre deti obsahuje alkohol, čo je dokonca uvedené aj na obale. Ale skúste ísť s deťmi do Prírody na slovanské sviatky – hneď dostanete pokutu.
Veď asi podobne ako ukrajinský motorový olej. Konzumácia je nebezpečná, lízať však môžte.
Budeme ich zase všetkých voliť?
26.5.2018