PERSPEKTÍVY 2017

6. februára 2017 | VOJENSKÉ ZÁLEŽITOSTI

Pôvodne bol úmysel pokračovať v našich článkoch o dôvodoch, prečo došlo k opakovanému odloženiu globálneho úderu na Rusko, ako sme to začali v prvomdruhom diele. Život však beží a všetko sa neustále mení a modifikuje. Tak či onak dnes nastala situácia, aká tu dlho nebola. Lídrom vo vývoji – presnejšie už v osvojovaní si – nových vojenských technológií prestal byť Západ, ale stalo sa ním Rusko. USA dlhodobo vyvíjali zbrane zamerané na realizáciu farebných revolúcií po celom svete, pričom zároveň jednostranne vychádzali z dvojstranných dohôd vzájomnej kontroly, ktoré mali podpísané s Ruskom. Ak neberieme do úvahy naivný B-A prístup u nás, tak jedinou odozvou veľmoci ako Rusko bolo prejsť na vývoj nových úderných technológií, lebo obmedzovacie dohody z pohľadu USA mali platiť iba Rusko, nie USA. Tí sa nominovali do pozície neomylného majiteľa Zemegule. A tak dnes sú to oni, ktorí musia napínať všetky sily, aby technologicky dobehli Rusko… ale to – samozrejme – nestojí.

A my žijeme – vďaka našej strane a vláde – pod „ružovým“ dáždnikom NATO… Ako vždy – a najmä v prípade Anglosasov – kto nepozná podstatu systému v ktorom žije, ten je buď jeho obeťou alebo potravou. A pre nás to platí v plnej miere tiež.

Ako sme už spomínali, naši jednofarební B-A reportéri majú vo všetkom jasno. Majú svoj názor, ale s ním nesúhlasia, súhlasia s názorom CNN. Ale tu nastal problém. CNN sa hrubo zapojila do zákernej a faktami nepodloženej kampane proti novému americkému prezidentovi, dokonca ešte deň pred jeho inaugurácia podala „návod“, ako ho zlikvidovať. Nie nadarmo ich Trump nazval „FAKE NEWS“. Rozmýšľajúci človek by sa mal dnes zamyslieť, ale B-A reportér túto kvalitu neobsahuje. Beží ďalej podľa vloženého algoritmu.

Biely dom oficiálne odoprel spoluprácu s kanálom CNN. Ich reportéri – vzory B-A reportérov – nebudú viac prítomní na oficiálnych tlačovkách Bieleho domu a oficiálni predstavitelia Bieleho domu nebudú chodiť do žiadnych relácií CNN. Znamená to, že CNN sa stáva druhoradým informačným kanálom na báze Jedna Pani Povedala. Je to veľmi dôležitý krok, ktorý zatiaľ nie je jasné, ako dopadne. Ale priblížme si jeho podstatu.

To, že systém tradičných médií z mnohých dôvodov – od vývoja sociálnych sietí po objavenie sa principiálne nových technológií – upadá do hlbokej systémovej krízy už nie je tajomstvom. Avšak prezidentská kampaň v USA obnažila ešte jednu dôležitú rovinu problému, ktorý bol prítomný aj predtým, ale takto otvorene sa nikdy neprejavil.

Ide o ZNEUŽÍVANIE MOCI zo strany „Štvrtej veľmoci“.

Téma vyplávala neobyčajne ostro aj preto, lebo sa ukázalo zneužitie zo strany veľavážených a uznávaných CNN, ktorých reputácia stojí na desaťročiach práce.

Mravný, etický a profesionálny rozklad mediálneho mainstreamu prebehol presne podľa tých istých schém, ako aj korupcia v akejkoľvek inej mocenskej štruktúre. Došlo k postupnému zdvihu a prekročeniu hraníc toho, čo je prípustné a čo už nie. Prešli hranicu tak, že všetkým svitlo, že zašli priďaleko. V prípade CNN sa touto hranicou stala americká prezidentská kampaň.

Toto donedávna najváženejšie médium USA sa stalo účastníkom tak mrzkej, ničoho sa neštítiacej antitrumpovskej propagandy, že ich predpojatosť a angažovanosť vyvolala rýchly rozvrat v americkej spoločnosti. Na príklade CNN sa preto Donald Trump rozhodol udeliť americkým médiám ešte jednu bolestivú lekciu.

Medzi príčinami na takú radikálnu sebadôveru vo svoje sily zo strany médií Západu vplýva rokmi vytvorená situácia, že konkrétni politici a vládni činitelia sa do sporov s médiami radšej nepúšťajú.

Spor s vplyvným médiom môže negatívne ovplyvniť politickú kariéru, pričom na druhej strane politik v podstate nemá možnosť na „slobodné médiá“ udrieť nijakým spôsobom.

Donald Trump sa očividne na takýto krok odhodlal, aj keď sa môže zdať, že ide o vabank. CNN ho môže celé jeho volebné obdobie a aj po ňom používať ako odstrašujúci príklad. Ale akú silnú ranu dostane a bude musieť niesť to najznámejšie a najváženejšie svetové médium, ak naozaj na niekoľko rokov ostane odrezané od priameho prístupu k najdôležitejšiemu zdroju informácií vo svete?

Neukáže sa nakoniec takéto obmedzenie v konečnom dôsledku za neprekonateľné?

Zatiaľ je isté iba to, že odpoveď na tieto otázky nepozná nikto. Vedenie CNN síce demonštruje odvahu a pripravenosť odporovať tlaku, hovoriac o rekordne vysokých ratingoch. Jednako akým naozaj bude konečný efekt tohto tlaku ukáže čas.

Mediálni experti už vyjadrujú menšiu istotu v prognózach. Neúčasť priameho prístupu do Bieleho domu pre CNN podľa ich odhadov môže v dlhodobej perspektíve zasadiť telekanálu vážnu ranu.

Dôležité je aj to, že Trump – konfrontáciou s najznámejším svetovým televíznym holdingom – vysiela jasný signál všetkým ostatným svetovým médiám. Ak sa odvážil vstúpiť do konfliktu so CNN, tak u ostatných nebude vôbec váhať.

To najhlavnejšie čo vyplynie z tohto konfliktu je ukončenie tohto súboja. Ak CNN v ňom nakoniec prizná svoju porážku, bude to znamenať zásadnú zmenu v kraľovaní médií a značné zníženie ich vplyvu na svetový politický systém.

A my hlavne nezabúdajme, že CNN systematicky očierňovali Trumpa s kdejakými nepodloženými fámami o tajných dohodách s Ruskom, pričom na pomoc si prizvali aj „nezávislé“ BBC. Ani jeden z nimi podávaných argumentov nebol nikdy dokázaný – a to už je najhrubšia možná demagógia – ktorú samozrejme kopírujú aj naše médiá. Z určitého pohľadu neexistencia dôkazov je – najmä pre médiá – veľmi výhodná. Poskytuje oveľa viac priestoru pre „tvorivosť“.

Očividne je už ďaleko doba, keď CNN použil prezident G. Bush ako príklad – r. 2008 sa on práve – podľa jeho vlastných slov – dozvedel tom, ako „zlé“ Rusko napadlo „dobré“ Gruzínsko. Pripomeňme si, že Gruzínsko začalo zabíjať aj členov ruskej mierovej misie v Osetsku. CNN – zvyčajná taktika – vtedy počkali, až ruské televízne kanály odvysielajú gruzínsky, útok na Osetsko, pričom ukazovali útok gruzínskych vojakov. Potom prevzali tie isté zábery a začali ich vysielať ako „ruský útok“ na Gruzínsko. Tak v tom čase vyzerala podoba sieťovej vojny.

Tak či onak, médiá si zvykli, že koho chcú očiernia, koho chcú obielia. Dúfajme, že naozaj padla kosa na kameň.

Pri „nestranných“ médiách sa ešte trochu pozastavme. Naše úporne podávajú informácie o „ruských agresoroch“ alebo aspoň „proruských separatistoch“, ktorí na Donbase nerobia nič iné, iba zabíjajú samých seba…? Ešte šťastie, že tam sú „dobrí Ukrajinci“, ktorí sa im snažia „pomôcť“.

Ak by naše médiá boli naozaj nestranné, tak by určite mali vlastného korešpondenta aj na Donbase – ale oni nie, im stačia tí „dobrí“ (klasifikácia CNN) v Kyjeve. Kyjev zabíja civilov na Donbase, Kyjev nestiahol ťažkú techniku z frontovej línie, Kyjev dodnes neschválil v parlamente nič z toho, k čomu sa zaviazal Minskými dohodami – a na vine je Putin. M-skupina (pod vedením Merkel) používa železnú logiku: za všetko, čo nesplní Porošenko je zodpovedný Putin. OSBE sa tiež „nestranne“ snaží pomáhať, ale na žiadne porušenia dohôd zo strany Kyjeva nikdy neprišla… žeby naozaj tak? Nuž – hľa obrázok z Andrejevky – na tomto mieste by podľa Minských dohôd nemala byť žiadna ťažká technika, čo je presne hlavná oblasť kontroly inšpektorov z OBSE:

Nuž naozaj, automobil inšpektorov OBSE je zaparkovaný pomerne ďaleko a cez ukrajinského vojaka – možno veliteľa tanku – v družnej debate samotný tank akosi nevidno… Nemôžu teda nájsť žiadne narušenie. A keď ho nenašli oni, tak o ničom nevie ani M-skupina.

Ale „pikošiek“ je oveľa viac, takže ešte aspoň jednu. 31.1.2017 spadla na Makejevku chvostová časť ukrajinského BUKU (protilietadlový raketový systém), ktorým sa ukrajinská armáda snažila zostreliť bezpilotné lietadlo misie OBSE.

Aby sme si pripomenuli, je to ten raketový, protilietadlový systém Buk, ktorý Ukrajina v bojovej zóne „nemá“, lebo bol podľa Minských dohôd z bojovej línie dávno stiahnutý, a keďže ho nemá, tak nijako nemohol zostreliť ani malajzijský BOEING…

Zaujímavé, aj keď smutné je aj hlásenie o stratách ukrajinskej armády v rámci poslednej útočnej operácie proti Donbasu. Porošenko sa urýchlene odobral koncom januára domov z Nemecka preto, lebo dostal hlásenie od náčelníka Generálneho štábu Ukrajinskej armády Viktora Muženka. Ešte v čase jeho pobytu v Nemecku ich straty už presiahli 150 mŕtvych. Počet obetí neustále narastá…

Ak sme už pri Trumpovi, tak neupadnime do ilúzií, nie je nijakým priateľom Ruska. Jeho skupina však veľmi dobre pozná reálne možnosti dnešnej americkej armády a NATO z čoho vyplýva, že USA nemôžu na Rusko zaútočiť, lebo by prehrali. Ostatne, aj keby osobne bol pozitívne naladený voči Rusku, jeho protivníci sú stále pri moci, lebo prezident v USA nie je absolútna kontrola všetkého – to je iba ilúzia pre naivných. V každom prípade však je dobre, že práve on vyhral voľby. Neznamená to v žiadnom prípade koniec hrozby vojny, iba – ako doteraz – preklasifikovanie hrozby jej aktuálnosti.

A teda k hlavnej téme nášho článku – čo nám môže priniesť rok 2017 – lebo tak či onak to je Leto 7525, Leto Ohnivého Zvitku, ktoré až do ďalšieho Novoletia nesie potenciál globálnych zmien. Nezabúdajme však, že potenciál ešte neznamená automatickú materializáciu. Podceniť takéto varovanie je však horšie, ako byť „zbytočne“ ostražitými.

Priblížime si niekoľko aktuálnych prostriedkov vedenia vojny, do ktorej sa môže Svet v tomto čase rýchlo a jednoducho „prepnúť“… pokiaľ tam už nie je… Začnime teda prvým bodom nášho zoznamu:

Začiatkom minulého leta sa štátom Virginia v USA hnali milióny kobyliek. Likvidovali úrodu na hektároch farmárskych polí. Aj tie najdrahšie chemické prostriedky boli proti nim bezmocné, nič nezaberalo. Vedci nakoniec našli v reťazci DNK tohto hmyzu gén mutant.

Britské médiá sa okamžite rozhovorili o ruskej akcii – veď médiá sú iba „nezávislé“ a pracujúce na „nezávislých dôkazoch“ – a odvolávali sa na experimenty tohto druhu, ktoré sa údajne robili predtým v Rusku na takom istom druhu kobyliek. Ponechajme stranou „spoľahlivé“ západné a B-A médiá a pomenujme si jednu z dnes už používaných zbraní – ETYMOLOGICKÚ ZBRAŇ. Výskumy bežia vo viacerých krajinách už dlho. Blchy, muchy, komáre – t.j. hmyz bežne žijúci medzi ľuďmi – môže dnes zasadiť oveľa ťažšiu ranu ako tanková divízia. Bio a nanotechnológie dnes umožňujú vyvinúť úplne nový typ bio-zbrane. Tá sa dá použiť nielen proti živej sile nepriateľa, ale aj proti technike. A je veľmi ťažko zistiť, prečo prestala fungovať. Možno ste zachytili informáciu o tom, že supermoderné F-22 začínajú akosi rýchlo hrdzavieť…

Začiatkom roku 2016 upadol svet do paniky. Hneď v niekoľkých štátoch Južnej Ameriky vypukli epidémie horúčok Zika. Pre dospelých nebola smrteľná, ale má strašné následky, ak chorobu dostane tehotná žena. Porodí dieťa s nevyvinutým mozgom.

Vláda v Salvadore dokonca vyzvala všetky ženy krajiny, aby nasledujúce 2 roky vôbec nerodili. Rýchlo sa k výzve pridali Kolumbia a Jamajka.

Je to špecifická choroba, ktorá je orientovaná výlučne na obyvateľov juhovýchodnej Ameriky a časti Strednej Ameriky. Nikde inde nie je možná. Ale nikdy v minulosti neexistovali prípady takéhoto ťažkého ochorenia v takomto rozsahu a po celom juhovýchode Ameriky. Bolo zistené, že nejde o prirodzený, prírodný mutagén. Je to cieľový, selektívny mutagén, teda pochádza z laboratória.

V poslednom období je akosi veľmi veľa podobných epidémií. Vírusy Ebola v Afrike, zvláštne druhy chrípok a viróz v Európe a Rusku. Všetky pochádzajú z LABORATÓRIÍ.

USA postavili úplne nové, tzv. referenčné laboratórium v Kazachstane, ktoré otvorili v novembri 2015. USA na jeho výstavbu použilo vyše 70 miliónov dolárov, pričom projekt financoval Pentagon(?). Oficiálne má slúžiť na uchovávanie kazašských vírusov a bojovať s biologickým terorizmom. Detaily hrozieb však neboli oznámené. Za posledných 5 rokov USA otvorili analogické laboratóriá v Azerbajdžane, Gruzínsku a niekoľko na Ukrajine. Oficiálne všetko pre blaho týchto krajín. A v Rusku už museli likvidovať svoje ošípané v Starvopoľskom kraji, problémy nastali aj na Kryme. Ide o výsledky práce týchto laboratórií. Hybridná vojna už teda dávno beží. Všade tam, kde už vidno opísané účinky… alebo žeby u nás nebolo zvláštnych chrípok? Kde všade sa teda chystá „hracia plocha“ našich kamošov z NATO?

Z druhej strany odznela veľmi silná demonštrácia možností a úrovne ruských vedcov v oblasti chemických a bakteriologických zbraní. Demonštrácia zahŕňa najmä schopnosť Ruska neutralizovať ľubovoľné, aj umelo vytvorené vírusy. Vyrobili a uviedli na trh vakcíny proti Ebole. A problém s Ebolou zišiel z titulkov „nezávislých“ médií.

Táto demonštrácia znamená, že dnešné Rusko je schopné odvety proti každej krajine, ktorá proti nemu použije akékoľvek laboratórne vírusy alebo baktérie.

Odborníkom je známe, že v Juhoafrickej republike sa používajú biologické zbrane proti čiernej rase, pričom na bielych nemajú žiaden účinok. Tiež nedávna pandémia v Číne bola podľa čínskej vlády skúškou tzv. „etnickej zbrane“, ktorá účinkuje iba na aziatov.

Druhý bod nášho zoznamu je verejnosti pravdepodobne viac známy:

Už nie je ďaleko doba, keď namiesto vojakov do bojov nastúpia bojové roboty. Môžeme teda hovoriť o nástupe éry vojny strojov – terminátorov.

Pri činnosti ľudského mozgu vznikajú špecifické elektrické signály, ktoré sa dajú zachytiť a použiť na riadenie robota. Snímanie možno realizovať pomocou špeciálnej čiapky so snímačmi. A zbraň možno začať riadiť doslovne silou myšlienky. Znie to síce ako fantázia, ale je to už dnešná realita. V Obrannom výskumnom centre v Moskve vedú pokusy, kedy človek len silou myšlienky cez snímače dokáže riadiť napríklad kvadrokopter. Prístroj sníma elektrické impulzy mozgu a posiela dron tam, kde si to želá pilot – operátor. Na obrázku dole napríklad cez vymedzený kruhový otvor.

Nevyhnutná je koncentrácia, Obrazotvornosť a emocionálna stabilita. Výsledky negatívne ovplyvňujú emócie, nálada, city. Technológia sa však neustále vyvíja.

Prebiehajú pokusy tzv. riadenia svorky. Jeden-dvaja piloti môžu riadiť celú „svorku“ automatických bojových zariadení pri útoku. Zariadenia sú však stroje, nemajú žiadne city, žiadne zľutovanie.

Takéto pokusy začali robiť ako prví v USA – na youtube si môžete pozrieť americké video ako útočná letka dronov útočí a ničí ruský systém PVO. Podľa toho amerického scenára americké drony akosi prešli bez „povšimnutia“ cez ruskú obranu a ničia ruské S-400. Nuž, americká firma General Dynamics má takúto víziu „lacného“ vedenia boja. Celá letka dronov je lacnejšia ako jeden F-22. Akurát je naivné predpokladať, že sa dá  nepozorovane zo vzduchu priblížiť k ruským systémom PVO. Ale Hollywood ponúkal vždy pôsobivé ilúzie.

O spoľahlivosti západných systémov šíri Západ veľa rozprávok. Ale ak sa pozrieme na fakty, veci spravidla vyzerajú inak. R. 2009 v Juhoafrickej republike v čase testov švajčiarskeho robotického guľometu Oerlikon GDF-005 vyšiel stroj spod kontroly. Začal strieľať na skúšobnú schvaľovaciu komisiu a výsledkom bolo 9 mŕtvych a 14 ranených vojakov. Zastavil sa až vtedy, keď vystrieľal celý zásobník.

Ruská armáda pri nasadzovaní bojových robotov ide inou cestou. Na rozdiel od amerických videí nestavajú robotov-ľudí a robotov-psov, ale funkčne orientované systémy.

V najbližšej vojne sa dnes žiadna armáda nezaobíde bez robotov. To však v žiadnom prípade neznamená, že roboty v službe armády musia byť konštruované ako dvojnohé kópie ľudí v zmysle hollywoodských scenárov. Robot v tvare človeka nemá žiadny praktický význam. Je nestabilný a to najmä v prípade, že je proti nemu vedený útok.

Svojou cestou ide aj Izrael – na youtube môžete nájsť video ich ponímania nasadenia neľútostných robotov vo vojenských operáciách. Na videu z lietadla nad územím protivníka zhadzujú diverzné zbrane, plne automatické bojové drony, ktoré sa aktivujú a používajú zbrane plne automaticky, bez operátora. Zamaskované čakajú, kým sa nepriblíži tanky, ktoré potom všetky zničia. Na celom príbehu je iba jediný prvok fantázie – presne ako v amerických videách ako sa lietadlo, z ktorého ich zhadzovali dostalo nepozorovane cez zónu protilietadlovej obrany?

Ak opustíme západné fantazijné klipy, tak sa môžeme presunúť do reality. Ruská armáda už disponuje bojovým komplexom KLAPKA, čo je klasický, nenápadný lodný kontajner so 4 raketami:

Tento kontajner môže byť umiestnený kdekoľvek na svete v bežnom prístave – veď je to úplne bežný kontajner pomaľovaný úplne bežnými reklamnými farbami dopravných spoločností.

Môže sa nachádzať na ľubovoľnom tankeri, kdekoľvek na mori či oceáne náhodne plávajúcom v blízkosti nepriateľskej vojenskej flotily. Až do potrebného času mohol ležať kdekoľvek nepovšimnutý na sklade v prístave priamo na území nepriateľa, možno aj iba pár kilometrov od jeho vojenských základní a veliteľských stanovíšť. Bojovú úlohu môže realizovať kedykoľvek – príprava komplexu na odpálenie rakiet trvá rádovo sekundy. V komplexe môžu byť aj Kalibre, ktoré nič nezastaví.

V oficiálnom opise bojového komplexu Klapka sa hovorí, že systém prednostne riadia ľudia, ale môže fungovať aj plne autonómne, v automatickom režime bez operátorov.

Bojový dron Urán 9 už prešiel schvaľovacími skúškami a postúpil do výzbroje ruskej armády. Je to bezpilotný tank na univerzálnej platforme.

Kým v ruskej armáde sa zatiaľ neuvažuje poskytnúť strojom právo zabíjať ľudí bez kontroly operátora bojového systému, v USA už takéto rozhodnutie padlo. Americké drony budú zabíjať ľudí v autonómnom režime bez zásahu operátora. Priekopníkov v tomto smere nasadzovania technológií je štátna obranná agentúra DARPA.

V Rusku sa prácami v tomto smere zaoberá podobne zameraná agentúra KRET.

Všetky technológie používané v zbraňových systémoch sú už domáceho, ruského pôvodu – vďaka za sankcie.

Takéto agentúry na oboch stranách riešia úlohy, ktoré si bežný človek nevie ani predstaviť. Napríklad virtuálny vojak modernej doby je robot hacker. V zlomku sekundy je schopný stiahnuť z akejkoľvek databázy ohromné objemy informácií, ktoré môže – bez času potrebného na spracovanie a osvojenie – okamžite používať. Najnovšie výskumy v oblasti automatizácie idú v smere „počlovečovania“ počítača. Dnešné programy totiž pracujú iba na princípe vopred vloženého programu. Môže byť viac alebo menej sofistikovaný, ale algoritmus musel byť vopred do počítača vložený. To už však nestačí na vedenie modernej vojny. Počítač sa musí naučiť myslieť, teda pracuje sa na umelom intelekte. Výskumníci sa pokúšajú digitalizovať a vložiť do pamäte počítača vedomie nejakého konkrétneho človeka. A potom sa už robot bude správať ako jeho živý prototyp.

Na prehliadke moderných technológií sa tu zastavíme. Pokračovanie nabudúce.

06.02.2017

NAŠI PARTNERI: