Vojenské záležitosti
skcsenderu

separator

armata 1

Hoci naším cieľom nie je prinášanie horúcich aktualít hoci aj z vojenského prostredia, niektorým správam sa nedá odolať. Jednou z takých je aj „objav“ amerických špecialistov na tankovú techniku, ktorý naozaj nepotrebuje komentár. Veríme že pobaví aj vás:

V USA pozorne sledujú zmeny v ruskej armáde a starostlivo analyzujú všetky vystúpenia dôležitých osôb, ktoré sú s touto oblasťou spojené. Avšak niekedy prichádzajú k naozaj neočakávaným uzáverom.

Zástupca predsedu vlády Ruskej Federácie Dmitrij Rogozin poskytol rozhovor programu NÁZOR, ktorý je vysielaný na kanály Россия 24. V rozhovore porozprával o štátnom zbrojnom programe na roky 2018-2027. Okrem iného spomenul aj sériové dodávky tankov T-14 vyrábaných na platforme ARMATA.

armata 2

Foto: tvc.ru

Toto vyhlásenie vzbudilo záujem u populárneho autora žurnálu The National Interest Dave Majumdara, ktorý sa o vyhlásení Rogorzina porozprával s pracovníkom Centra vojensko-námornej analýzy Michaelom Kofmanom. V tomto rozhovore Američania objavili kritický nedostatok najnovších ruských tankov, ktorý mení na „NIE“ všetky výdobytky Armaty. Ale o všetkom pekne poporiadku.

Američania najskôr obrátili svoju pozornosť na termín „sériová výroba“. Michael Kofman autoritatívne oznámil, že sériová výroba a masová výroba sú pre Rusko dve rozdielne veci, a že T-14 sa bude vyrábať práve sériovo, t.j. nie v množstvách, v akých sa vyrábali tanky za ZSSR.

Okrem iného, dnes je pravdepodobnosť vedenia otvorených bojových operácií s frontami dlhými tisícky kilometrov považovaná za veľmi nízku. A pre lokálne bojové operácie Rusko nepotrebuje desiatky tisíc tankov.

Pravda, expert je presvedčený, že nemá význam vyrábať tisícky kusov T-14, pretože tank má jeden konštrukčne neodstrániteľný nedostatok – neobývateľnú vežu.

armata 3

Foto: nationalinterest.org

Kofman predpokladá, že veliteľ tanku musí mať možnosť vysunúť sa z otvoru na vrchole veže tanku, aby sa z výšky mohol pozrieť na bojové pole, a teda že ani jeden tankista pri zdravom rozume sa nebude spoliehať iba na pozorovacie prístroje, pretože tieto môžu byť v boji zničené. Avšak o perspektíve zničenia veliteľa tanku, ktorý po pás vytŕča z otvoru na vrchole veže sa americký analytik nezmienil.

armata 5

Američania sa takýmto spôsobom snažia presvedčiť samých seba, že najnovší ruský tank ak by aj bol vyrobený, tak len veľmi málo kusov. A ak nie málo, tak on aj tak bude k ničomu. Ale tak či onak, takéto útoky sú s najväčšou pravdepodobnosťou vyvolané nie nedostatkami Armaty, ale uvedomením si toho faktu, že výroba tankov v USA fakticky neexistuje, a že nekonečné modernizácie variantov M-1 Abrams nezmenia tridsať rokov starý tank na nový.

Grigorij Aždanin

ZDROJ

30.11.2017

web site hosting

web hosting comparison services

woocommerce web site hosting

worpress web site hosting

web site hosting

joomla site hosting

magento site hosting

drupal site web hosting

prestashop web site hosting