UMIERNENÁ OPOZÍCIA V SÝRII

2. novembra 2016 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), PRAVDA DNES, VOJENSKÉ ZÁLEŽITOSTI

V poslednom čase sa pozornosť okolo vývoja vojenskej situácie v Sýrii skoncentrovala na udalosti v meste Aleppo a okolí. V meste je obkľúčená značná časť bojovníkov krídla Al-Kajdy, ktorú Západ s obľubou nazýva „Umiernená opozícia“. Okrem Západu ešte naši hrdinskí, vojnu v žiadnej podobe nikdy neokúsiaci americko-bratislavskí reportéri našich slobodno-amerických médií. V súvislosti s nimi možno povedať, že (možno) majú svoj vlastný názor, ale rozhodne s ním nesúhlasia. Súhlasia s názorom CNN…

Celý Západný svet jednohlasne kritizuje Rusko a postup jeho armády v Sýrii. Treba však – čo už nikoho neprekvapí – zopakovať, že západné média nijako nepredkladajú žiadne konkrétne dôkazy o údajných „zverstvách ruskej armády“, ale na svoje vlastné „hrdinské činy“ – určite zo skromnosti – zabúdajú. V podstate ohováranie bez dôkazov je výhodnejšie – netreba sa obmedzovať iba na nejaké zbytočné, suché fakty.

V októbri 2016 sa nechal počuť americký generál Mark Milley s vyhlásením, že vojna s Ruskom je už iba otázkou času.

Ako náčelník Štábu pozemných vojsk armády USA to nie je nijako bezvýznamný či neinformovaný človek. Môžeme ho citovať: „Chcem jasne povedať tým, ktorí chcú odporovať USA, tým, ktorí nám želajú zlo, tým, ktorí sa snažia narušiť náš životný štýl a životný štýl našich priateľov a spojencov: Ozbrojené sily USA vás zastavia a nabijú tak, ako vás nikto nikdy nenabil – to sa určite stane“. Nuž, ľudské práva sem, ľudské práva tam – zločin je iba nepodriaďovať sa vôli USA. Skutočne ľudský a tolerantný rozmer…

Pre tých, ktorí si niečo pamätajú niekoľko obrazov. USA od vojny vo Vietname až doteraz ešte nikoho neobránili, ale pritom napáchali nespočítateľné množstvo reálnych vojnových zločinov. Akosi však nikto nezostavil žiaden vojnový tribunál a už len vo Vietname bolo toho viac než dosť. Používali taktiku spálenej zeme, neľútostne likvidovali domáce, civilné obyvateľstvo – veď zabili vyše 3 miliónov Vietnamcov. Úplne ničili, pálili či so zemou zrovnávali celé dediny. Používali Napalm a to aj proti deťom. Agent Orange nasadzovali ako chemickú zbraň. Navyše, všetky tieto vojnové zločiny sú dôkladne zadokumentované… a nič sa nedeje.

Nie posledná bola Juhoslávia a bombardovanie civilných objektov. Do zoznamu ich „veľkých činov“ patrí Irak, Afganistan, Líbya, Sýria, ostatne aj Jemen. Možno to považovať za kompletný zoznam? Odpoveď poznáte sami.

Ale aby sme iba „neohovárali“, porovnajme výsledky bojových operácií americkej aliancie (A USA) v Sýrii – ktorú tam nikto nepozýval – a operácie ruských Vzdušno-kozmických síl (VKS RF) od 30. septembra 2015 po začiatok októbra 2016:

Počet bojových výletov VKS RF: 16 285

Počet bojových výletov Aliancie USA: 7 909

Počet úderov po objektoch teroristov (VKS RF): 53 906

Počet úderov po objektoch teroristov (A USA): 2 227

Následkom týchto leteckých úderov VKS RF bolo zlikvidovaných:

 • Viac ako 35 000 teroristov;
 • Z toho veliteľov a vodcov:  267;
 • Tankov: 125;
 • Salvových raketových systémov: 124;
 • Obrnených transportérov a BVP: 184;
 • Pick-upy vybavené veľkokalibrovými guľometmi a raketami (tzv. „Džihádmobilov“): 975;
 • Následkom náletov bol o 70% znížený nelegálny export ropy.

Za ten istý čas sa A USA môže pochváliť:

 • Zničené mosty cez Eufrat: 3 (používané najmä miestnym obyvateľstvom);
 • Zničená elektráreň v Aleppo;
 • Nálet na sýrsku armádu bojujúcu proti ISIL v meste Dair-Ez-Zaur. Výsledkom bolo 62 mŕtvych vojakov a vyše 100 ranených;
 • 20 dedinských domov na juhu Sýrie na hranici s Jordánskom… ale to nie je všetko.

Britskému 4. kanálu sa podaril jeden naozaj „husársky kúsok“, keď 4. októbra 2016 odvysielali reportáž s povstalcami v Aleppo:

V dokumente vystupuje – síce aj potme – aj niekoľko „hrdinov“ bojov:

Všetko by síce pre nevedomých divákov vyzeralo dobre, keby práve títo hrdinovia nevystupovali na iných, skôr natočených záberoch z internetu. Jednoducho nemohli odolať a – ako vždy – si narobili kopu „selfov“ z mnohých „zaujímavých“ akcií, na ktorých sa už zúčastnili:

Na obrázku hore sú obaja „protagonisti“ britského dokumentu vedľa zajatého, dvanásťročného palestínskeho chlapca, ktorého „pózujú“ hlavorezi – priatelia našich „dokumentaristov“. Táto „zábava“ skončila odrezaním hlavy chlapcovi:

Záznam „zábavy“ vyložili na internet v júli 2016. A už v októbri 2016 pózovali pre britskú televíziu:

Nuž, toto je „Umiernená opozícia“, ktorú podporuje Západ. Radosť spolupracovať s takýmito vlastencami…

ISIL je financovaný z fondov v Saudskej Arábii, zbrane si však už nakupujú sami. Podľa zdroja Huffington Post ich nakupujú najmä od krajín bývalého Východného bloku, ktoré pomerne nedávno vstúpili do EÚ a Ukrajiny. Napríklad práve Ukrajina nedávno dodala teroristom takéto protilietadlové raketové systémy. Ale okrem nich sú tam veľmi aktívni „tradiční“ dodávatelia najmä z Turecka a – samozrejme – v lokalite nemôžu chýbať Angličania.

Prečo je Aleppo také dôležité? Do r. 2011 to bolo jedno z najprosperujúcejších miest regiónu, čo do veľkosti bola pred ním iba Káhira a Istanbul. V meste boli stovky historických a kultúrnych pamiatok, mnohé z nich sú dnes už zničené. Je to veľký dopravný uzol. Prechádza cez neho železnica, ktorá spája juh Sýrie so severom a Tureckom. Mesto je zároveň na diaľnici medzi Damaskom a východom krajiny. Možno povedať, že kto ovládne mesto, ten zvíťazí vo vojne. Aleppo má naozaj mimoriadny strategický význam.

V samotnom Aleppe je však situácia veľmi zložitá. Všetky bojujúce strany používajú množstvo podzemných tunelov, ktoré spájajú dokonca už vedľa seba ležiace domy. Možno povedať, že tu neexistuje pojem front a tyl. Na strane prezidenta Sýrie v Aleppe bojujú okrem sýrskej armády aj sily domobrany. Ide o obyčajných, civilných obyvateľov, ktorí pred vojnou nikdy nedržali v rukách zbraň. Sú to otcovia rodín brániaci svoju vlasť. Za nimi stoja ich ženy, deti, rodičia a ostatná rodina. Už nemajú kam ustúpiť.

Sýrska armáda používa v boji najlepšie tanky momentálne používané v bojových podmienkach: T-90:

Podľa svedectiev tých, ktorí za nimi bežia do útoku majú vynikajúce manévrovacie vlastnosti a veľmi dobrú obranu pred protitankovými prostriedkami nepriateľa – ktoré sú spravidla „Made in USA“.

Vo vojne bojuje aj Hizballáh a asi 12 000 vojakov z Iránu. Táto pomoc však v podmienkach bojov v Aleppe neznamená veľkú prevahu. V lete 2015 boli sily vládnych vojsk v podstate zničené. Štvorročná vojna doviedla mesto do úplnej anarchie. Vojenské možnosti Damasku sa ešte pred rokom „vyparovali“ každým dňom. ISIL už v podstate dennodenne hovoril o svojom skorom a neodvratnom víťazstve. Denne vykonávali hromadné popravy vojakov aj civilného obyvateľstva, ktoré nahrávali na video a rozosielali internetom.

Všetko sa zmenilo až s nástupom ruského letectva. Útoky sú vedené presne a efektívne, zasahujú iba objekty, kde boli stovky teroristov vrátane výzbroje a iné vojenské materiály. Navyše, všetky útoky sú koordinované a odsúhlasované s armádou Sýrie. Aj záznamy týchto operácií sa dostávajú na internet. Dnes už vládne vojská obkľúčili Aleppo a vedú si úspešne – čo vidno aj na nervóznej reakcii Washingtonu.

V polovici októbra 2016 sa odohral letecký útok dvoch belgických F-16 na civilné objekty, ktorého obeťami bolo 6 ľudí a niekoľko ranených. Západná tlač okamžite rozbehla kampaň, že to boli „zlí Rusi“. Belgické Ministerstvo obrany „o ničom nevie“, čo chladnokrvne oznámil aj samotný minister obrany Steven Vanderput.

Nuž, západná koalícia aktívne pomáha teroristom, a to nielen údermi po civilnom obyvateľstve. Na prístupovej ceste k Aleppo vidno vedľa cesty veľké množstvo zničených áut – väčšinou to sú Toyoty – ISILU, ktoré boli väčšinou poupravované na guľometné varianty. Sú to typické autá už spomínaných „Džihádmobilov“. Dodávali im ich Američania cez Turecko do Aleppa po stovkách. Veď boli pre „Umiernenú opozíciu“.

A vozila sa v nich – akože inak – Američanom priateľská „Umiernená opozícia“:

Radosť bojovníkov ISIL bola – ako vidno z videí po internete – veľká vždy, keď dostali novú „zásielku“ z Washingtonu:

Všetko pekne natáčali a umiestňovali na youtube. Treba predsa svojim chlebodarcom zdokumentovať čo robia. Účtovné pravidlá sú všade neúprosné…

USA sa vždy ospravedlnili. Ich „piloti zle vypočítali rýchlosť a silu vetra a náhodne zhadzovali kontajnery so zásobami na pozície ISIL“. Žeby mali takých neskúsených pilotov?

Pozrieme sa trochu podrobnejšie na belgický útok na civilné objekty, pri ktorom zahynulo 6 ľudí – vrátane žien a detí – a z ktorého Západné média obvinili Rusko ešte pred návratom Belgičanov na základňu v Jordánsku.

Belgický minister obrany zaujal pozíciu „ja nič, ja muzikant“ a zrazu všetci akosi ohluchli. Problém však je – pre nich – v tom, že ruská armáda vidí všetko, čo sa dostane do vzdušného priestoru a počuje všetko, čo medzi sebou komunikujú v éteri. A to nie je všetko – všetko sa 24 hodín nahráva do záznamu. Pre ruskú armády dnes nie je nič neviditeľné nielen v celom vzdušnom priestore Sýrie, ale aj v celom vzdušnom priestore Iraku, Turecka, Jordánska, Izraela, Libanonu a Cypru. Netušili, že také niečo je vôbec technicky možné – veď oni majú najlepšie techniku na svete a svoje komunikácie dobre chránené. Teda – ako vidno z výsledkov – iba podľa ich vlastného názoru.

Veď ak by toto ruská armáda nemala dnes pod kontrolou – aj vzhľadom na skúsenosti s Turkami – tak bojové operácie by nemohli prebiehať. Je zabezpečená 100% priezračnosť oblohy letovej zóny a absolútna priezračnosť toho, čo sa deje v éteri a to režime reálneho času a – zásadne – do záznamu.

Priebeh belgického útoku na dedinku Hassadžek pri Aleppe podrobne opísal generál Konašenkov z riadiaceho strediska vojenských operácií v Moskve. Všetko je – pekne priezračne – na veľkom monitore. Nič sa nedá ukryť.

Útok realizovali dve belgické F-16 s identifikačnými kódmi podľa systému rozpoznávania SVOJ/CUDZÍ 47014702. Štartovali z vojenskej základne v Jordánsku:

Rozpis letovej dráhy a náletu vyzerá skrátene takto:

01:34 Štart z leteckej základne v Jordánsku (obe stíhačky F-16 často lietajú vo vzdušnom priestore Sýrie);

01:55 Vstup do vzdušného priestoru Iraku;

02:37 Vstup do vzdušného priestoru Sýrie 115 km severozápadne od osady Dajz-Ez-Zaur;

02:52/02:59 sa napojili na americké tankovacie lietadlo KS-135 a dopĺňali palivo. Potom nabrali kurz na severozápad;

03:10 preleteli 80 km severozápadne od mesta Er-Rakka. Preleteli nad Eufratom a pokračovali kurzom 260° na západ k sýrsko-tureckej hranici. Južne od mesta AAzaz vykonali obrat vľavo a pokračovali kurzom 90° na východ;

03:35 Zaútočili na kurdskú dedinu Hassadžek v provincii Aleppo. Výsledkom je 6 mŕtvych a 4 ranení;

04:19-04:43 Oba F-16 opakovali doplnenie pohonných hmôt z amerického KS-135 a vykonávali vzdušné hliadkovanie v oblasti mesta Aazaz na sever od Aleppa. Potom nabrali kurz na severovýchod smerom na Irak;

07:25 opustili vzdušný priestor Sýrie.

Všetky lietadlá, ktoré sa objavia vo vzdušnom priestore majú svoje identifikačné príznaky. Následne sa všetky ich identifikačné údaje zaznamenávajú a zavádzajú do databázy monitorovacieho systému. Znamená to, že už pri druhom vstupe do monitorovaného vzdušného priestoru sú lietadlá známe. To nebránilo ministrovi obrany Belgicka vyhlásiť, že belgická armáda nemá lietadlá s takými identifikačnými číslami a že ani ich F-16 tam a vtedy vôbec neboli. Ministerstvo zahraničných vecí RF teda predvolalo veľvyslanca Belgického kráľovstva a odovzdalo mu celú dôkazovú dokumentáciu týkajúcu sa letu a útoku ich lietadiel. Veľvyslanec síce dokumenty prevzal a odovzdal do Bruselu… ale NIČ sa nestalo. Nastalo ÚPLNÉ TICHO. Toto je pravá tvár demokracie.

Treba priznať, že pre Belgicko bolo predloženie takéhoto dôkazového materiálu – presnejšie ukážka možností ruskej armády – mierne povedané prekvapením, ale skôr šokom. Oni si mysleli, že trochu polietajú, niečo zbombardujú – a „pripíšu“ si ďalší nálet proti teroristom. A ostané bude na Rusov… ale nepodarilo sa. Ministerstvo obrany RF im predložilo trasu ich vlastných lietadiel rozpísanú po sekundách vrátane ich vlastných identifikačných čísel. Nuž teda, sklopili chvost… a rozmohlo sa ticho.

Ruská federácia vyslala oficiálny dopyt 20.10.2016 do centrály NATO na uvedený nálet. Ich odpoveď zapadla do celkového kontextu Západu. Oni oficiálne ako Aliancia v Sýrii nie sú, treba sa pýtať Belgicka. A kruh sa uzavrel.

Hlavnou otázkou teda ostáva: PROTI KOMU V SKUTOČNOSTI KONÁ PROAMERICKÁ ALIANCIA V SÝRII? RF už dlhodobo žiada – oficiálnymi diplomatickými kanálmi – USA, aby jasne rozdelili a upresnili ktorí teroristi sú umiernení a ktorí nie. Následne v „spojeneckom“ éteri počúvajú, čo hovoria americkí dôstojníci medzi sebou. Nerobia nič. Dokonca medzi sebou otvorene v éteri hovoria, že ani neplánujú robiť nejaké delenie teroristov. Veď ani im nie je jasné, ako sa také niečo dá urobiť. Potom – následne – po nejakom čase príde po diplomatických kanáloch ďalšia požiadavka o čas, aby ešte vydržali, potom hneď žiadosť, aby neútočili na „Umiernenú opozíciu“ (ktorá reže hlavy civilom). Potom žiadajú humanitárnu pauzu, potom ďalšiu… a tak donekonečna.

Vo východnom Aleppo je dislokovaných 32 dôstojníkov Pentagonu. Čo tam robia? Školia? Koho a v čom školia? S akými cieľmi to robia je jasné z výsledkov. Pre nich je tam jediný nepriateľ, ktorý im všetko pokazil: Rusko. Nuž teda títo americkí poradcovia ako jednu z najnovších akcií zabezpečili distribúciu dodaných ukrajinských protilietadlových raketových systémov pre malé výšky. Je to už dobre známy fakt. Kedysi to predsa pomohlo proti sovietskej armáde v Afganistane, tak prečo to neskúsiť znovu?

Tieto protilietadlové systémy sú efektívne na letiace ciele do výšky 3 km. Ale čo ak sa nakoniec „kdesi rozplynú“ a nakoniec budú použité aj proti Američanom a ich priateľom?

K brehom Sýrie sa blíži obdivuhodná úderná sila na čele s lietadlovou loďou Admirál Kuznecov, pričom v zostave je aj ťažký krížnik Peter Veľký. Netreba veľa hovoriť – na internete nájdete o nich dosť informácií.

Západ reaguje od veľkého prestrašenia do nervóznych pokusov sa z Ruska vysmievať. Fakty však ostávajú faktami.

20. októbra sýrska armáda a VKS RF vyhlásili dočasné zastavenie bojov s cieľom umožniť civilnému obyvateľstvu aj bojovníkom so zbraňami opustiť Aleppo a tak znížiť straty na životoch. Teroristi držia ako rukojemníkov niečo do 100 000 civilných obyvateľov. Pre tých, ktorí chcú povedať, že títo odmietli odísť k sýrskej armáda dopĺňame, že do oblasti pod kontrolou vládnej armády sa uchýlilo viac ako milión obyvateľov. Teroristi však ostatným režú hlavy, strieľajú ich a mučia. Preto tento stav – zastavenie paľby – určite nemôže trvať donekonečna.

Radikáli využívajú prímerie na preskupenie svojich síl a dodávky zbraní a zásob. Pribudlo im už viac ako 1 000 bojovníkov – živej sily – a okrem nich tanky, obrnená technika aj pickupy s veľkokalibrovými guľometmi. Dokonca ani neskrývajú, že pauzu používajú na prípravu na nový útok.

Zoskupujú sa na severozápadnom okraji Aleppa. Už je ich tam spolu viac ako 150 000. Sú dobre ozbrojení aj vybavení. Podľa ich vlastných vyhlásení – všetko nájdete na internete – sa pripravujú dostať svojich bratov z obkľúčenia. Nuž, toto je tiež „Umiernená opozícia“ podporovaná Západom.

Pripomeňme, že pauza v leteckých úderoch bola organizovaná preto, aby sa predišlo podľa možnosti v čo najväčšej miere stratám na životoch civilného obyvateľstva.

Bolo zorganizovaných 6 prechodov pre civilné obyvateľstvo a 2 cesty – možnosti odchodu – pre ozbrojených teroristov (na mape žltým). Môžu si so sebou vziať svoje zbrane a nevykonáva sa žiadna kontrola identifikácie. To však nie je v plánoch teroristov. Prístupy k prechodom pre civilov teroristi zamínovali na po ceste rozmiestnili snajperov. Zlikvidovali napríklad aj imána z mešity, ktorého hriechom bolo to, že radil ľuďom odísť z obkľúčeného územia.

Takže čo z toho môže vyplynúť pre nás? Sme členmi NATO, teda podporujeme „Umiernenú opozíciu“. Naša vládnuca politická špička nielen drancuje domáce zdroje – lesy – ale aj podporuje Alianciu pod vedením USA, ktorá robí – nielen v Sýrii – to, čo robí. Svet je však spojená nádoba. Ako sa do hory volá, tak sa z hory ozýva. Čo si „objednávame“, to dostaneme. Podľa našich skutkov. A keď prídu ďalšie voľby malo by byť každému jasné, čo možno čakať od našich aktuálnych vladárov aj ako si vážia Prírodu.

01.11.2016

NAŠI PARTNERI: