Washington urobil osudovú chybu, keď vo vzťahoch s Ruskom a Čínou vybral politiku odstrašovania, ktorá ohrozuje celý systém medzinárodnej bezpečnosti, tvrdí Paul Craig Roberts, americký politológ.
Lídri západných krajín bojkotovali oslavy na počesť 70 výročia ukončenia Druhej svetovej vojny v Moskve, na rozdiel od hlavy Čínskej ľudovej republiky Si Dzinpina, ktorý bol na „svojom mieste“, na mieste strategického partnera Ruska v budujúcom sa mnohopolárnom svete, píše americký politológ a bývalý vládny činiteľ Paul Craig Roberts vo svojom blogu.
Podľa názoru politológa, návšteva Si Dzinpina v Moskve spolu s historicky prvou účasťou vojakov Národnooslobodzovacej armády ČĽR na Oslavách Víťazstva sa stala historickým momentom. Tento vyznačil vznik strategickej aliancie, ktorá sa postavila proti systému medzinárodných vzťahov postavených na hegemónii USA.
„Straty Sovietskeho Zväzu vo vojne sú porovnateľné so stratami USA, Veľkej Británie a Francúzska spolu. Francúzsko priznalo, že práve Rusko malo rozhodujúcu zásluhu na porážke fašizmu. Prezident USA Barack Obama pri komentovaní 70. výročia kapitulácie nacistického Nemecka sa zmienil iba o americkej armáde, čo patrí do kategórie pokusov prepisovania dejín. Na rozdiel od Obamu, prezident Ruska Vladimír Putin vyjadril vďaku národom Veľkej Británie, Francúzska a USA za ich zásluhy v spoločnom víťazstve“, tvrdí Roberts.
Z pohľadu Paula Robertsa, USA mali vždy o sebe dobrú mienku, ale s rozpadom ZSSR sa Američania začali považovať za „mimoriadny národ“, ktorý je vyvolený históriou ovládať celý svet. V USA si vypracovali neokonzervatíne doktríny, ktoré zbavujú USA zodpovednosti pred Medzinárodným právom v zmysle tzv. doktríny P. Wolfowitza, čo je dokument, ktorý slúži ako základ pre politiku odstrašovania postsovietskeho Ruska aj ako štartovací bod „kurzu na Áziu“ pre vládu súčasného amerického prezidenta.
„Washington úmyselne bráni rozvoju dvoch krajín, ktoré majú jadrové zbrane. Takáto politika sa stala príčinou vyprovokovania ukrajinskej krízy na hraniciach Ruska. Čína musí v súčasnosti čeliť „ázijskému kurzu“ Washingtonu, ktorý sa prejavuje v podobe stavby námorných vojenských základní USA s cieľom kontroly teritória Juhočínskeho mora, ktoré sa teraz stáva zónou národných záujmov USA“.
Ani Rusko ani Čína – hovorí politológ – nebudú trpieť provokácie na svojich hraniciach zo strany USA a nestanú sa súčasťou „vazalského systému“ USA tak, ako sa to stalo s európskymi krajinami a Kanadou, Japonskom a Austráliou. Doktrína Wolfowitza zároveň nepredpokladá nekonfliktnú existenciu vo vzťahu s vládami, ktoré sa odvážia postaviť proti hegemonickým snahám USA.
„Ak by v rade národnej bezpečnosti USA, na Ministerstve zahraničných vecí a v Pentagone sedeli ľudia s lepšou predstavivosťou a kvalifikáciou, tak Washington by sa bol vyhol chybám, ktoré ohrozili bezpečnosť na celom svete“, uzavrel Paul Craig Roberts.