„NEZÁVISLÁ“ EUROVÍZIA

18. apríla 2017 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), HĽADANIE, HRY, VYŠLO INDE

Niektorí naši ľudia sledovali škandál okolo súťaže Eurovízie, ktorá sa dostala do „neurovíznej“ situácie. V roku 2016 túto súťaž – podľa platných pravidiel – na základe hlasovania divákov vyhral ruský zástupca. Aby sa tak nestalo, tak porušili svoje vlastné pravidlá a namiesto hlasovania divákov demokraticky hlasovala porota tak, že vyhrala Ukrajina. Táto sa pri tohtoročnej organizácii podujatia rozhodla nevpustiť – opäť demokraticky – na svoje územie súťažiacu z Ruska. V tejto súvislosti preberáme pohľad na problém z ruskej strany. Pre našich čitateľov iba vysvetlenie: SBU je ukrajinská spravodajská služba.

 

Škandál okolo súťaže „EUROVÍZIA 2017“ môžeme z nášho pohľadu považovať za uzavretý – všetky detaily sú známe.

Rusko sa na tejto súťaži nezúčastní a Prvý kanál ju nebude vysielať.

A zatiaľ čo Európania vyjadrujú svoje poľutovania, my by sme mali poďakovať SBU za to, že situácia sa vyvinula práve takto.

Po tom ako bolo oficiálne potvrdené, že ruskej súťažiacej Júlii Samojlovej nebude povolený vjazd do Kyjeva, aby sa mohla zúčastniť pesničkovej súťaže EUROVÍZIA 2017, predložil Európsky vysielací zväz oficiálne dva alternatíve varianty Prvému kanálu v snahe nájsť riešenie, ktoré by Rusku umožnilo pokračovať tohto roku v účasti na súťaži.

Predložené ponuky boli postavené na tom, že účasť môže byť zabezpečená buď cez družicu, alebo výmenou vybratej umelkyne za takého interpreta, ktorý by mohol bez porušenia ukrajinských zákonov vstúpiť na územie Ukrajiny počas súťaže – hovorí sa v oficiálnom vyhlásení organizátora, ktoré priniesla agentúra INTERFAKS.

Európsky vysielací zväz „s poľutovaním konštatuje“, že obidve ponuky boli zamietnuté, a že Prvý kanál odmietol vysielať súťaž.

„Znamená to, že Rusko sa v tomto roku už nemôže zúčastniť súťaže. My by sme veľmi chceli, aby sa všetkých 43 krajín mohlo zúčastniť a urobili sme všetko pre to, aby tento cieľ mohol byť dosiahnutý,“ – zhodnotil Európsky vysielací zväz.

Thomas Schreiber, koordinátor nemeckej verejnoprávnej mediálnej spoločnosti ARD okomentoval túto správu v tom duchu, že účasť Júlie Samojlovej v EUROVÍZII by bol silným signálom toho, aká „životaschopná je základná myšlienka pesničkovej súťaže“.

„Ľutujeme, že Ukrajina sa chytila do pasce protiruskej propagandy. Ľutujeme, že farebný svet EUROVÍZIE, ktorý vystupuje za toleranciu, mnohoobraznosť životných štýlov a radosť z neho tohto roku v Rusku neuvidia“ – povedal Schreiber.

Tlačový sekretár prezidenta Ruska Dmitrij Peskov tiež vyjadril poľutovanie, ale z úplne iného dôvodu.

„Ukázalo sa, že organizátori EUROVÍZIE prejavili neschopnosť splniť podmienky svojich vlastných pravidiel a neschopnosť vyzvať krajinu, ktorá vyjadrila pripravenosť u seba zorganizovať túto súťaž, aby dodržala pravidlá platné pre organizátora, ktoré svojim podpisom odsúhlasila v zodpovedajúcich dokumentoch Európskeho vysielacieho zväzu“ – zdôraznil Peskov.

Rozhodnutie SBU nepovoliť Samojlovej vstup na Ukrajinu a úplne logické odmietnutie Prvého kanála vysielať prenos je za posledné obdobie už druhý informačný dôvod, v ohodnocovaní ktorého sú ruskí aj ukrajinskí patrioti vzájomne úplne solidárni.

Tým prvým bola prítomnosť ruských bánk na Ukrajine. Ako na úrovni rozumu, tak aj na úrovni emócií je ťažko pochopiť, s akým cieľom za posledné roky pokračovali naše banky vkladať peniaze do tejto krajiny, platiť jej dane a úverovať zbrojárske závody, ktoré vyrábajú zbrane, ktoré zabíjajú obyvateľov Donbasu.

O akciách ukrajinských nacionalistov, ktorí tehlami zamurovávali vchody do pobočiek Sberbanky možno povedať iba jedno: škoda, že ich nezačali pred tromi rokmi.

To isté platí aj pre EUROVÍZIU. Je už dávno známe, že ide o súťaž, ktorú európski homosexuáli pripravujú pre európske gazdinky. A tak sa treba k tomu aj správať.

Napriek tomu mnohí Rusi jeden za druhým ponímajú EUROVÍZIU skoro ako rozhodujúci boj ruskej kultúry proti európskej bezduchovnosti. A zakaždým ich rozčúli, keď vyhrá bradatá žena alebo skupina, ktorá hrá trash-metal.

Preto patrioticky naladený občan Ruska nemôže vyjadriť SBU nič iné ako poďakovanie.

Zúčastniť sa tejto nezmyselnej súťaže nemá žiaden význam, ale ak sa zúčastniť, tak netreba z toho robiť žiaden kult. Komentár na úrovni tlačového sekretára prezidenta v podstate tiež nie je nevyhnutný. Vyhlásenie tlačového oddelenia Prvého kanála bolo dostatočné.

Okrem iného, preciťovať prehnaný optimizmus tiež netreba. Uvidíme, či európski diváci budú opätovne hlasovať za Ukrajinu, čo znamená, že na budúci rok Prvý kanál aj tak vyšle Júliu Samojlovú na súťaž tak, ako sľúbil. Pravdaže, môžu vzniknúť problémy, ak ruská speváčka bola v Karabachu, Abcházii alebo Južnom Osetsku.

Pripomeňme si, že rusko-izraelský bloger Alexander Lapšin – ktorého jediná vina bola, že navštívil Karabach – sa nachádza vo väzení v Baku. Azerbajdžanu ho vydalo Bielorusko, takže ak nasledujúca súťaž bude prebiehať v Minsku, tak vycestovať tam nebude pre ruskú umelkyňu bezpečné – Ukrajina môže požiadať o jej vydanie za návštevu Krymu.

Preto najlepším riešením by bolo raz a navždy odstúpiť od EUROVÍZIE, ale nádeje na to je málo.

Pre Európu je chovanie sa Ukrajiny ďalším dôkazom toho, že Kyjev vytváral, vytvára a bude im vytvárať problémy.

Európsky vysielací zväz už pocítil nemalé straty v oblasti materiálnej aj na reputácii kvôli odstúpeniu Ruska od účasti na súťaži.

Protiruské sankcie (a ruské protisankcie) – ak niekto zabudol – boli tiež vyvolané Ukrajinou a krajiny EÚ už tri roky nesú materiálne straty nevedno v mene čoho. Naša krajina nemieni Krym vydávať nikomu a konfliktu na Donbase sa ruská strana nezúčastňuje.

Bezvízový styk pre Ukrajincov sa tiež stane vážnou skúškou pre európsky migračný systém. Na rozdiel od Gruzínska, ktorého obyvateľstvo podľa oficiálnych údajov dosahuje iba niečo nad 3,5 milióna a nemá spoločnú hranicu s EÚ, na Ukrajine žije približne desaťkrát viac ľudí, pričom hranica s krajinami EÚ je pretkaná množstvom chodníkov na pašovanie kontrabandu.

Je tiež možné, že aktuálny škandál s EUROVÍZIOU nie je posledným. Ukrajinské Ministerstvo vnútra už vydalo upozornenie pre tých turistov, ktorí sa odvážia pricestovať do Kyjeva a ktorý sa už stihol stať jedným z najzločineckejších hlavných miest Európy.

Upozorňujú potenciálnych návštevníkov, že polícia má právo použiť proti nim fyzickú silu, gumové aj plastové pelendreky, putá aj slzotvorný plyn, ale aj strelné zbrane.

Vyzývajú Európanov, aby sa vyhli agresívnym tlupám, ale ak sa im nepodarí utiecť, tak nech neprejavujú strach (zvyčajne sa takáto rada dáva pri styku so psami) a nereagujú na provokácie. V prípade priamej hrozby „bez váhania kričte a utekajte“.

Ďakujeme SBU, že Rusko sa aspoň tohto roku nezúčastní tohto nebezpečného cirkusu.

Anton Krylov

18.04.2017

NAŠI PARTNERI: