NEW YORK TIMES: PATRIOT NEFUNGUJE

9. decembra 2017 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), HĽADANIE, VOJENSTVO, VYŠLO INDE

Známy americký denník New York Times publikoval 4.12.2017 veľmi zaujímavý článok. Môžeme ho doslovne nazvať panická správa. Jej autori tvrdia, že americké systémy PVO Patriot – ktoré dodali do Saudskej Arábie – sa ukázali neefektívne a neschopné odraziť útok balistickej rakety z Jemenu. Laura Grego, expert na raketové systémy z amerického Union of Concerned Scientists vyjadrila dokonca poplach – veď batérie PVO Patriot v Saudskej Arábii vypálili na prichádzajúcu raketu päť krát – a netrafili ani raz.

Raketový útok sa odohral v novembri 2017. Saudská Arábia oficiálne vyhlásila, že vystrelenú raketu zostrelila, a že je teda všetko v poriadku. Na správu už na druhý deň reagoval americký prezident D. Trump na palube svojho Air Force One na ceste do Japonska – aj Japonsko je jednou zo 14 krajín, ktoré kúpili tento americký systém. Trump povedal: „To je ukážka toho, akí sme dobrí. Nikto nevyrába to čo my, a teraz to predávame po celom svete“.

Vytriezvenie prišlo z analýzy fotografií a videí, ktoré sú rozmiestnené po sociálnych sieťach. Ukazuje sa – na základe analýzy dôkazov vykonanej výskumným tímom expertov – že bojová hlavica rakety preletela bez problémov ponad stanoviskom saudskoarabskej PVO a skoro trafila svoj cieľ – letisko v Rijáde. Bojová hlavica explodovala tak blízko terminálu domácich letov, že cestujúcich nadhodilo na stoličkách.

Saudskoarabské oficiálne zdroje tvrdia, že raketu zostrelili, niekoľko amerických oficiálnych odborníkov však o tomto tvrdení silne pochybuje. Došlo síce k oddeleniu tela rakety a bojovej hlavice počas letu, ale nie následkom zásahu Patriotom, ale iba následkom jej rýdzej sily a rýchlosti.

Raketu vystrelila ozbrojená skupina Houtisov, ktorí sú podporovaní Iránom. Saudská Arábia sa zamiešala do vojny v Jemene, ale napriek jej teoretickej prevahe v amerických vojenských technológiách a zbraniach – majú ich nadostač – vojnu očividne začínajú v poslednej dobe prehrávať. Jeffrey Lewis, americký analytik, ktorý viedol výskumný tím vyhlásil, že vládne kruhy buď klamú o efektivite systémov Patriot, alebo že sú minimálne zle informované; „A toto by nás malo čertovsky znepokojovať“.

Útočníci vystrelil raketu SCUD:

Ako vidno na videu zverejnenom Houtismi, ide o raketu Burquan-2, čo je variant bývalej sovietskej rakety Scud. Na Strednom Východe je doteraz používaná veľmi často.

J. Lewis a ďalší analytici, ktorí sú väčšinou z Middlebury Institute of International Studies z kalifornského Monterey neveria, že Saudská Arábia raketu zostrelila. Oficiálne miesta zjavne v minulosti už precenili reklamovanú efektivitu Patriotov. Ešte počas prvej vojny v zálive USA tvrdili, že zostrelili v podstate všetky iracké druhy rakety Scud. Následná analýza však dokázala, že pri skoro všetkých vystrelených raketách americké systémy zlyhali.

V pôvodnom článku môžete nájsť viac dokumentárneho materiálu. Okrem iného vidno, že kúsky rakety padali dokonca po centre Rijádu.

Aby raketa vydržala napätia približne 1 000 km dlhého letu, bola temer isto navrhnutá tak, aby sa v blízkosti cieľa rozdelila na dve časti. Rúra, ktorá ju poháňala počas väčšiny dráhy letu odpadla skôr. Bojová hlavica – ktorá je menšia a ťažšie zasiahnuteľná – pokračovala po trajektórii na cieľ. Toto vysvetľuje, prečo to, čo v Rijáde zozbierali zo zvyškov rakety sú iba zvyšky jej tela. Bojovú hlavicu netrafili určite, ale vyzerá to tak, že ani telo rakety. Podľa odborníkov ide najskôr o poškodenia spôsobené tlakovými podmienkami letu.

Lewisov tím analyzoval budovy na fotografiách a videách. Lokalizovali miesta, odkiaľ boli zábery snímané, a tým aj presné miesto záberov. Išlo o plochu vzdialenú pár stoviek metrov od štartovacej dráhy 33 R a približne kilometer od preplneného terminálu domácich letov.

Takže vypálená raketa v princípe dosiahla cieľ. Experti tvrdia, že pre tento druh rakiet je odklon 1 km pri dopade normálny jav. Musíme však zdôrazniť, že na päť krát netrafili raketu ešte sovietskej konštrukcie – hovoríme o cca 40 rokov starej technológii… A tieto americké „supezbrane“ už nakúpili aj naši „priatelia“ Poliaci.

Ako by situácia vyzerala, keby letela moderná ruská raketa? Náš hlavný veliteľ ozbrojených síl nás pripravuje – ako to robí ostatne celé NATO – bojovať proti Rusku. Prečo a načo? Na to si musíme dať odpoveď my sami – obyvatelia našej krajiny.

Ale ak sa NATO chystá udrieť na Rusko – a my sme verní spojenci NATO – tak by nám nezaškodilo mať jasnejšiu predstavu o Rusku a jeho súčasných možnostiach v tomto smere. Vari to nie sú reklamované americké technológie, ktoré by nás mali ubrániť pred odvetným úderom ruskej armády? Možno budeme lepšie chránení ako nejaká Saudská Arábia… Preto bude nasledovať pokračovanie v téme.

09.12.2017

NAŠI PARTNERI: