V mesiaci máj 2017 svet zažil doteraz nevídaný hackerský útok. Akosi sa táto udalosť postupne – ako všetky „novinky“ – stratila z hlavných titulkov médií. Verejnosť však dodnes nevie, že sme stáli iba vlások od svetovej vojny. Dôležité si je uvedomiť – ako varovala napríklad aj Čína – že takýto útok sa môže v ktoromkoľvek čase opakovať. Hoci navonok – a pre naivných – je to iba „nový druh vírusu“, ktorý dostal ako kategória meno „Ransomware”, t.j. niečo ako vymáhač poplatkov, v skutočnosti je situácia oveľa vážnejšia. Pozrime sa preto na túto záležitosť trochu podrobnejšie.
Globálny útok začal 12.5.2017 večer. Celá Zem bola zasiahnutá novým vírusom, ktorý sa rozšíril s doteraz nevídanou rýchlosťou. Zablokoval a nakazil minimálne 200 000 počítačov vo viac ako 150 krajinách.
Západ sa stavia voči tomuto druhu kriminality – hackerom v kyberpriestore – veľmi benevolentne. „Evidujú“ sa síce napadnutia, ale inak je globálny program protiakcií Západu veľmi benevolentný. Ale niet sa čo diviť. Západný „náčelník“ – USA – vytvoril špeciálny druh vojsk – vojenskú kybernetickú jednotku – už pred viac ako 10 rokmi. Sú to profesionálni hackeri v uniformách so super platmi zo štátneho rozpočtu. Oni v skutočnosti stoja za vytvorením WannaCry.
Oficiálne sa „nevie“, kto je autorom tohto vírusu, ale britské médiá hneď obvinili – žeby prekvapenie? – Rusko. Veď akože inak. Ale tu je jeden problém – ak vírus vytrovili v Rusku, tak prečo sa hlavným cieľom globálneho útoku stalo práve Rusko?
Popredná svetová softwareová firma zameraná na ochranu pred vírusmi – ruské Laboratóriá Kaperského – zverejnila detailnú analýzu rozsahu napadnutia po celom svete. Vyše 70% všetkých útokov bola zacielených práve na Ruskú federáciu. Žeby náhoda?
Všetkým známy E. Snowden oznámil, že tento vírus vytvoril americký NSA (Národný bezpečnostný úrad):
„Napriek varovaniam, NSA vytvoril nebezpečné útočné nástroje, ktoré dokážu napadnúť západný software…“
Rozsah napadnutia čo do počtu krajín je tiež ohromný:
V Británii zasiahlo aj nemocnicu, v ktorej museli zrušiť už naplánované operácie. V Nemecku došlo k narušeniu železničnej dopravy, útoky vyvolali škody Španielsku – napr. firme Telefonika, Francúzsku – zasiahnutý Renault, Japonsku, FedEx Corp. v USA, Brazílii a inde. Ak takéto škody napáchal vírus tam, kde bolo nasmerovaných nejakých 25% jeho cieľov, čo mal za úlohu zasiahnuť v Rusku?
Prezident firmy Microsoft Brad Smith otvorenie kritizoval hneď v nedeľu, 14.5. americký NSA, že keď odhalili problém v programe Windows tak ho využili na vývoj zbrane pre kyberpriestor namiesto toho, aby spolupracovali na odstránení tohto nedostatku. Následne bol tento produkt „ukradnutý“ hackermi priamo od NSA.
e úplne nový je kanál, ktorým sa bleskurýchle rozšíril. Ak si pamätáte na nie tak dávnu aféru okolo údajov, ktoré unikli zo CIA a boli zverejnené na portáli Wikileaks – tak „náš“ WannaCry bol presne v tomto zozname. Aktuálne použitá verzia bola iba nepatrne modifikovaná a vypustená von.
Vírus bol zameraný na veľké korporácie, sieťové silové rozvody – elektrina, voda, plyn, telekomunikácie – bankové systémy a podobné subjekty. Z tohto pohľadu – keďže ide o subjekty s miliardovými obratmi – je veľmi naivné si myslieť, že hlavným cieľom takéhoto vírusu bolo akési vydieranie, ktoré sa začínalo kdesi okolo sumy 300 USD a v prípade nezaplatenia malo byť zdvojnásobené. Ak by dôvod bol vydieranie, tak by išlo o oveľa vyššie sumy. Táto verzia je iba pre naivných.
V skutočnosti išlo o „previerku bojom“ pre bojový vírus, lebo to je jeden z bojových nástrojov modernej vojny.
V novembri 2016 sa americké médiá pochvastali – konkrétne kanál NBC – že americkí hackeri prenikli do kľúčových ruských systémov, teda nielen do silových a telekomunikačných sietí, ale aj do systémov Kremľa… všimli ste si? USA považuje za normálne, že ich bojoví hackeri napadnú systémy iného štátu a robia si čo chcú, ale na nich nesmie siahnuť nikto. Nuž to je naozaj skutočná demokracia.
Odborníci dobre vedia, že to je indikátor novej reálnosti, teda presnejšie ide o zavedenie bojových operácií do kyberpriestoru. Nejde o výmysel, ale o vojnu novej úrovne. Ako vidno, Američania sa ani neštítia pochvastať sa v médiách, že ich teroristi dostávajú slušný štátny plat.
Existuje detailná analýza, podľa ktorej je použitie informačných technológií v cieľoch útoku na siete porovnateľné čo do účinku s jadrovou bombou.
Bojový vírus sa ako zbraň už použil v reálnom útoku začiatkom nového milénia. Cieľom útoku boli objekty v Iráne. Touto kyberzbraňou tri roky po sebe v tajnosti útočilo USA na jadrové objekty Iránu. Narušili prácu tisícok centrifúg na obohacovanie uránu. Týmto bol jadrový program Iránu odsunutý na niekoľko rokov nazad.
Špeciálne služby USA a Izraela nakoniec otvorene priznali, že „priložili ruku k dielu“.
Začiatkom 90-tych rokov bol použitý aj predtým pri prvom napadnutí Iraku.
V tomto prípade sa podarilo pred vírusom v globálnom meradle zachrániť najmä preto, lebo jedenému britskému programátorovi sa podarilo nájsť v štruktúre vírusu nápovedu. Ale ak autori čo i len nepatrne modifikujú zdrojový kód, tak útok sa znovu – a kedykoľvek – zopakuje s ešte väčšou silou.
Hneď od prejavenia sa problému je jasné, že nejde o jediný vírus v tejto oblasti, že od apríla sa v počítačoch „udomácnili aj ďalšie“, ktoré sa ešte iba neaktivovali.
Ak nebudeme veriť rozprávkam, tak uvidíme úplne iný obraz. Vírusy tohto druhu sú vyvíjané špeciálne hlavne kvôli tomu, aby prenikli do strategicky dôležitých systémov obrany napadnutej krajiny a na povel ich eliminovali. V tomto prípade išlo o pokus preniknúť do systémov riadenia strategickej obrany Ruska. Vírus mal jednoducho vyradiť schopnosť Ruska odpáliť svoje strategické zbrane – najmä balistické strely. Je známe, že americké útočné štandardy vyžadujú, že útok na druhú krajinu sa smie viesť iba vtedy, ak schopnosť jej odvetnej reakcie voči USA klesne pod 10%. V tomto prípade to nevyšlo vôbec, pretože nedošlo k žiadnemu prieniku do strategických systémov Ruskej federácie. Nemohol teda nasledovať globálny úder proti Rusku, na ktorý sa USA chystajú už nie prvý rok.
Rovnako sa stali známe prípady, keď americkí dôstojníci slúžiaci po ich základniach po celom svete varovali svojich rodinných príslušníkov doma – aj telefonicky – čo majú robiť, ak 13.5. dôjde v USA k problémom. Tieto varovania boli zachytené 7-10 dní pred stanoveným dátumom. Nuž, ak by útok 12.5. eliminoval – podľa želaní USA – 90% ruského vojenského potenciálu, tak čosi – v rámci do 10% – sa mohlo ujsť v rámci odvetného úderu aj priamo územiu USA.
Zdravomysliaci človek vie, že ak bol takýto pokus realizovaný čo i len raz – a to je sotva pravda – tak minimálne raz ešte bude nasledovať, čo treba čakať aj podľa varovaní Číny. Nebude žiadne demokratické varovanie a všetko záleží len od schopností ruských silových štruktúr zvládnuť a odvrátiť takéto hrozby. Ak však berieme do úvahy známy fakt, že za minulý rok sa z USA do Európy dodalo viac zbraní a munície ako predtým za 20 rokov, tak nie je prečo žiť v ilúziách. A treba vedieť, že ak by aj došlo k situácii, že USA si budú isté a zahája útok, tak my sme na „ich“ strane a v Európe…
29.05.2017