PROVOKÁCIA V SÝRII

11. októbra 2016 | ARCHÍV (NOC SVAROGA), HĽADANIE, VOJENSTVO, VYŠLO INDE

Kanadský žurnalista Christian Borys umiestnil na svojom Twitteri fotografie amerických lietadiel F/A-18, ktoré sú prefarbené do farieb ruskej kamufláže.

Okrem toho majú na chvostoch hviezdu, ktorá je výsostným znakom vojensko-kozmických síl Ruska.

Kanaďan neskôr doplnil oznam, že ukázaný F/A-18 je ako keby používaný vojenským letectvom USA v cieľoch výcviku svojich pilotov na vzdušné boje s pravdepodobným protivníkom. Podobná prax nie je žiadnou novinkou a datuje sa už od čias Göringovej Luftwaffe. Vtedy však používali ukoristené lietadlá, v ktorých najčastejšie sedeli zajatí sovietski piloti.

Niečo tu však nesedí. Christian Borys – ak sa dá veriť jeho záznamom v Twitteri – pracuje v Európe a to aj pre také médiá ako The Guardian, The Daily Beast, Al Jazeera či Rádio Sloboda. Znamená to, že jeho fotografia bola urobená na jednej z amerických leteckých základní v Európe.

Je známe, že cvičné učebné vzdušné boje za použitia plnej imitácie nepriateľa (t.j. s prefarbením lietadiel do farieb protivníka) sa prevádzajú na leteckej základni v štáte Nevada, pričom v roli „zlých lotrov“ vždy vystupujú piloti 64. eskadry, ktorí sa špeciálne učia taktiku vedenia vzdušného boja, aká sa používa v Rusku, Číne, Iráne a iných krajinách – potenciálnych protivníkoch Spojených Štátov. A ešte jeden detail. Piloti spomenutej 64. eskadry lietajú výlučne na F-16 – minimálne žiadnu inú informáciu sa vo voľne prístupných zdrojoch nepodarilo nájsť. V polovici augusta sa stalo známym, že všetky tieto F-16 boli prefarbené na ruské Su-35. Je jasné, že v žiadnom prípade nejde  o nijakú vonkajšiu podobnosť.

Ale hľa, odlíšiť prefarbený letiaci F/A-18 od ruského bombardéra Su-34 nedokáže ani každý špecialista, najmä ak ide o veľkú výšku (je známe, že ruskí piloti v Sýrii lietajú vo výškach nad 4-5 km, aby vylúčili zásah z pozemných, ručných protilietadlových zbraní).

Ak všetko zosumarizujeme môžeme s určitosťou povedať, že naši „pravdepodobní partneri“ z USA pripravujú ďalšiu provokáciu proti Rusku v Sýrii.

Nie je vylúčené, že v najbližšom čase sa na internete objaví „amatérske“ video nízkej kvality, na ktorom ako keby ruské lietadlo zasadzuje úder nemocnici (škole, mešite, humanitárnemu konvoju, autobusu s utečencami…) – nepotrebné vyškrtnite. Podľa informácií z arabských médií americké F/A-18 už boli presunuté z Európy do Kataru na leteckú základňu Al Udeid (25°6’48″N   51°19’5″E).

A potom pôjde všetko po už odladenej schéme – hysterika západných médií, ignorovanie ruských námietok a nové sankcie proti Rusku a Sýrii. Nie je vylúčené ani zavedenie bezletovej zóny pre ruské a sýrijské lietadlá.

F/A-18 prefarbené na Su-34:

ZDROJ

11.10.2016

NAŠI PARTNERI: