AKO TO BUDE S OSLAVOU SVIATKU?

29. júla 2013 | ČLÁNKY BEZ KATEGÓRE - LADU A SKLADU

 
 
Letný Deň Perúna je jedným z najväčších Slovanských rodinných sviatkov v roku. Keďže sa ohne nedajú zapáliť v prednáškových sálach, vybrali sme na oslavu Prírodné prostredie. Skúste sa odpojiť a prísť na noc do lesa. Účasťou na Prastarom obrade si uctime našich Predkov, nadýchate sa vône ihličia a zahľadíte sa do ohňa. Aspoň na jednu noc zabudnite na civilizáciu a vráťte sa s nami do Pradávnych čias.
 
 
Oslava bude prebiehať v odľahlom lesnom prostredí, preto je vhodné aj teplejšie oblečenie – noci sú na Spiši chladné – a pevná obuv, pretože cestička na miesto oslavy vedie popri potoku – miestami aj v potoku.
 
Na samotný obrad sa hodí slávnostná biela košeľa – môže byť aj vyšívaná, prípadne súčasť kroja. Pre ženy odporúčam dlhú sukňu.
 
Strava ani ubytovanie nie sú zabezpečené. Na prenocovanie je vhodný spacák, prípadne stan. Keďže sme kultúrny národ, chcem len pripomenúť, že vzhľadom na úctu k prostrediu, v ktorom budeme sláviť, očakávame, že každý si za sebou poupratuje – čo si na vlastnom chrbte prinesie, to si aj odnesie. Strava je vhodná bezmäsitá – nie nejaké veľké zásoby, iba to čo skonzumujete prípadne trošku viac ako obetiny Predkom do Obetného ohňa. Alkoholické nápoje sú nežiaduce. Nenoste si so sebou ani pivo. Budeme variť bylinkový čaj, tak si prosím prineste aj nejaký hrnček.
 
Keď ste sa už rozhodli sláviť sviatok s nami verím, že Vás privádza úprimný záujem. Skúste s nami prežiť netradičnú PríRODnú oslavu. Keďže je to rodinný sviatok, deti sú vítané. Zodpovední za nich sú však ich rodičia.
 
Na oslavu sa nechodí ako do divadla, nie sme zabávači ani animátori – očakávame Vaše zapojenie sa do Prastarého obradu osláv Sviatku, preto Vás najneskôr okolo 18-19 hod oboznámime s priebehom oslavy a pred zotmením zapálime ohne. Oslava prebieha do neskorých nočných hodín – po obrade nasledujú rozhovory pri ohni….
 
Na miesto sa dostanete nasledovne: ak pôjdete autom po hlavnej ceste smerom od Spišskej Novej Vsi, pred dedinou je prudké stúpanie do kopca. Ešte pred stúpaním v ľavej časti mapy vidieť vľavo odbočku do lesa. Je tam pár miest na zaparkovanie áut. Ďalej sa dá ísť len peši lesnou cestičkou popri potoku a asi po pol hodine prídete na lúku. Oslava sa bude konať na tej lúke.
 
Pre tých, ktorí prídu autobusom: vyberte sa von z dediny smerom na Spišské Vlachy (Spišskú Novú Ves) stále rovno popri hlavnej ceste. Za nebezpečnou zákrutou pod kopcom po pravej strane je odbočka na lesnú cestičku. Pokračujte tou cestičkou v lese popri potoku na lúku.
 
Tešíme sa na stretnutie s Vami.
Ladomíra
 
 
SLÁVA BOHOM I PREDKOM NAŠIM!

NAŠI PARTNERI: